Sklep ekologiczny - szybko i tanio wzbogać jadłospis o zdrową żywność

Bez cienia zawahania można dzisiaj powiedzieć, że chorobą cywilizacyjną, która zbiera okrutne żniwo naszych czasów, jest otyłość, uboga dieta i skandaliczna jakość niektórych produktów spożywczych. Na szczęście świadomość Polaków co do swojego jadłospisu każdego roku rośnie, efektem są powstające z dużą intensywnością sklepy ekologiczne. To właśnie w nich mamy szansę kupić zdrową żywność – poprawić tym samym kondycję naszego organizmu, komfort życia codziennego i przede wszystkim wydłużyć swoje życie. Oto kilka prostych produktów eko, które powinniśmy dodać do codziennej diety.

Naturalne soki – w sklepach ekologicznych lub we własnej kuchni

Dla wygodnych lub dla osób, które nie narzekają na nadmiar czasu, oferta wielu sklepów ekologicznych wyda się kusząca w kontekście zdrowych soków. Są to koncentraty naturalnego pochodzenia, najczęściej z roślin lub owoców importowanych zza granicy, o doskonałych właściwościach zdrowotnych. Naturalne soki można traktować zarówno jako przyjemny, zdrowy dodatek do jadłospisu, jak również jako bardzo efektywny suplement diety, który zastępuje szereg tabletek, jakie mamy w zwyczaju łykać.

W sklepie ekologicznym zwróćmy uwagę na te soki, których sezonowo nie jesteśmy w stanie zrobić w warunkach domowych. Szczególnie warte polecenia są sok z garvoli, sok z rokitnika i sok z morwy białej. Bardzo kompleksowe działanie wzmacniające i odżywcze ma także sok z granatu. Dla poprawy odporności, szukajmy w sklepach ekologicznych soków z acerolą – to najbogatsze naturalne źródło witaminy C.

Jeśli korzystanie ze zdrowej żywności w sklepach ekologicznych jest dla nas zbyt kosztowne, to możemy spróbować wytwarzać własne naturalne soki. Do tych najzdrowszych należą między innymi soki z malin, soki z aronii, soki z pigwy, a także klasyczne soki marchewkowo-owocowe, czyli popularne koktajle sezonowe z dodatkiem owoców, które akurat są dostępne. Należy jednak uważać z intensywnością picia soków – zbyt częste może być dużym obciążeniem dla nerek. Optymalna ilość do jedna lub dwie szklanki na dobę.

Zdrowe przyprawy – w sklepie ekologicznym kupisz ich całe mnóstwo!

Smacznie i z korzyścią dla zdrowia – tak można opisać świadome stosowanie wielu przypraw w kuchni. Te niepozorne, suszone rośliny z całego świata, to bardzo tania i efektywna forma dostarczania cennych substancji odżywczych do naszego organizmu. Większość z nas nie ma świadomości, że dodawane do potraw przyprawy mają za zadanie nie tylko podkreślić smak, ale również ponieść wartość odżywczą jadłospisu.

Do najzdrowszych przypraw warto zaliczyć czosnek, mający silne działanie antybakteryjne. Równie efektywna jest w kuchni kurkuma – ta orientalna przyprawa ma działanie przeciwzapalne i przeciwrakowe. W sklepach ekologicznych można natknąć się na naturalne suplementy diety z kurkuminą, o bardzo kompleksowym działaniu profilaktycznym. W Twojej kuchni nie powinno zabraknąć także imbiru, który świetnie zastępuje cytrynę w okresach wzmożonego zachorowania na przeziębienia. Mała wskazówka – jeśli masz wybór, zawsze wybieraj korzenie przypraw lub ich świeże wersje.