Jedz i żyj zdrowo – zaglądamy do oferty sklepów ekologicznych

Złe nawyki, zarówno na zakupach jak i w kuchni, sprawiają, że bez względu na wiek, Polacy borykają się z wieloma problemami zdrowotnymi. Kupujemy najtańsze produkty, a często również przetworzone, które wymagają minimum nakładu sił, a totalny brak wartości odżywczej zastępują kuszącym smakiem (który oczywiście jest wynikiem chemicznych modyfikacji). Aby nieco przypomnieć o zdrowej żywności, przygotowaliśmy wirtualny spacer po sklepie ekologicznym. Przyjrzymy się z pozoru zwykłym produktom, które bagatelizujemy każdego dnia, a które znacząco mogą poprawić naszą kondycję zdrowotną i polepszyć samopoczucie.

Herbata – nie lekceważ jej witalnych właściwości

Sklep ze zdrową żywnością przywodzi na myśl orientalne fanaberie, produkty za kolosalne kwoty dla osób, które narzekają na nadmiar gotówki. W rzeczywistości znajdziemy tam całe mnóstwo prostych, naturalnych produktów, które zwyczajnie pomijamy podczas zakupów w marketach. Jednym z nich jest herbata – zaskoczeni? Zielona herbata ma niezwykłe właściwości oczyszczające i antyoksydacyjne. Pijają ją co najmniej trzy razy na dobę ludy dalekowschodnie, upatrując w niej dar długowieczności. Zielona herbata jest również wspaniałym zamiennikiem dla kawy, która wypłukuje z organizmu magnez i zakwasza układ pokarmowy.

W lepiej wyposażonych sklepach ekologicznych możemy natknąć się także na oryginalnie brzmiącą Yerba Mate. To herbata rodem z Ameryki Południowej. Kulturę picia yerby w specjalnie przeznaczonym do tego kubeczku z metalową słomką, spopularyzował w naszym kraju podróżnik, Wojciech Cejrowski. Yerba Mate to energetyczna bomba – zdecydowanie zdrowsza i wielu przypadkach skuteczniejsza od kawy. Jeśli nie interesuje was cała otoczka picia yerby, możecie kupić ją w zwykłych saszetkach.

Oleje roślinne – źródło mikroskładników w codziennej diecie

Kolejna półka w naszej wirtualnej wycieczce po sklepie ekologicznym ugina się od różnych rodzajów olejów roślinnych. Nienasycone kwasy tłuszczowe są podstawą zdrowej diety. Rozpuszczone w nich składniki odżywcze są dobrze przyswajalne, mają też kompleksowe działanie: odżywiają nasze narządy, poprawiają kondycję skóry, włosów i paznokci, zwiększają odporność itd. Ze względu na skoncentrowaną dawkę substancji odżywczych wystarczy czasem zaledwie jedna łyżka stołowa dziennie, by utrzymać doskonałą kondycję przez długi czas.

Na jakie oleje warto zwrócić uwagę w sklepie ekologicznym? Może to być popularny olej kokosowy, który z powodzeniem zastępuje mniej zdrowe oleje do pieczenia w naszej kuchni. Bardzo wiele witamin, oraz działanie zapobiegające zmianom nowotworowym, mają oleje z pestek owoców, np. olej z pestek wiśni, olej z pestek moreli itd. Dla wzmocnienia włosów, skóry i paznokci warto zainwestować w olej lniany lub olej konopny. Bez względu na to jaki wybierzemy, pamiętajmy, by trzymać się zaleceń producenta co do zalecanej dziennej dawki do spożycia. Nawet w zdrowym odżywianiu obowiązuje stara zasada: „nic nie jest trucizną i wszystko jest trucizną”...

Internetowy sklep ekologiczny Ekoflos.pl